Our events

Spotkanie z Marcinem Kowalem, autorem „Imigranta na Wyspach."

22 października, o 18:00

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Kowalem, autorem książki „Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK”.

Jak sam pisze i mówi "Książka pisana była z myślą o tych, którzy uwielbiają czytać i nie koniecznie zamierzają (ale oczywiście mogą) emigrować na Wyspy. Zinterpretować ją, wedle własnego uznania, ma prawo każdy, kto sięgnie po "Imigranta". Niektórzy traktują go jako przewodnik po życiu w Zjednoczonym Królestwie. Inni podchodzą do zawartości, jak do książki, którą po prostu dobrze jest przeczytać. Ja myślę o nim, jak o przyjemnej (mam nadzieję) lekturze na wieczór, która potrafi wzbudzić emocje. Jakie? To już zależy od tego, kto siedzi po drugiej stronie i przekłada kolejne kartki, wciągając się w treść coraz bardziej i bardziej."

„Imigrant na Wyspach. Jak odnalazłem się w UK” to osobista książka o życiu w Wielkiej Brytanii. Opowieść o tym, jak wygląda każdy kolejny dzień polskiego emigranta ekonomicznego. Jak my – Polacy – odnajdujemy się w kulturze brytyjskiej, a jak kultura brytyjska odnajduje się z nami.

Relacja reporterska, żywcem wycięta z osobistych doświadczeń autora i osób, które spotkał na miejscu. Autor spędził już prawie pięć lat na Wyspach. Początkowo mieszkał w Anglii. Kiedy pierwsze starcie z kulturą brytyjską miał już za sobą, postanowił przenieść się do Irlandii Północnej. Tam odkrył, że ta specyficzna część Zjednoczonego Królestwa rządzi się swoimi własnymi prawami. Dowiedział się, że IRA, terroryści i konflikt etniczno-religijny pomiędzy sąsiadami nie jest jedynie wzmianką w podręczniku historii, a problemem dnia codziennego. I wszystko musiał zacząć od początku.

Książka jest opisem relacji polsko – brytyjsko – irlandzkich. Można ją również traktować jako swoistego rodzaju poradnik, jak odnaleźć się na Wyspach. Zawiera solidną porcję wskazówek i opis wszystkich najważniejszych aspektów życia w angielskim świecie:

- od pracy począwszy – dlaczego magistrom opłaca się wyjeżdżać na zmywak;
- przez język angielski – jak radzą sobie na Wyspach osoby bez jakiejkolwiek jego znajomości;
- mieszkanie – od ciasnego pokoju po mały domek pośród północnoirlandzkich szeregowców;
- pogodę – stabilnie deszczową;
- krajobrazy – niezmiennie piękne;
- po historię – burzliwą i kłopotliwą.

Książka odpowiada również na podstawowe pytanie ostatnich czasów: Jak to wszystko łączy się z osławionym BREXITEM? Słowem, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: od siarczystego humoru po całą serię ciekawych osobowości wpasowanych w wiecznie zaskakujący brytyjski świat.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!